TasICT Excellence Award Winners 2020

Congratulations to all the nominees and winners of this year’s TasICT Excellence Awards.

Check out photos of all the award winners and the TasICT Dinner.

Best Project or Project Management

Sponsor: ISW

Winner

Taswater  [Joint Winners] – H2GO Mobile Application

Listen to the INTERFACE podcast

MyState [Joint Winners] – Robotic Process Automation

Listen to the INTERFACE Podcast

Nominees

  • C5 Pro-Solution
  • Hydro Tasmania

Best ICT Employer

Sponsor: TasNetworks & 42-24

Winner

MyState

Nominees

  • DXC Technology
  • ISW
  • Department of Education

Outstanding Contribution of a Tasmanian Woman in Technology

Sponsor: Red Apple IT

Winner

Lisa Clapham

Listen to the INTERFACE Podcast

Nominees

  • Tracey Hill
  • Alicja Mosbauer
  • Meredith Castles
  • Fiona Turner

Outstanding Contribution to Sustainability or Protection of the Environment

Sponsor: AQ Advisory

Winner

Sustainable Timber Tasmania – Eagle Eye

Listen to the INTERFACE Podcast

Nominees

  • C5 Pro-Solutions
  • Huon Aquaculture & TasmaNet

Best Customer Service or Solution in an ICT Business

Sponsor: Intuit Technologies

Winner

MyState – Personalised Insights and Auto Savings

Nominees

  • DXC Technology
  • Launtel
  • Secret Lab & TasNetworks

Best Innovation from Regional Tasmania

Sponsor: Ionata Digital

Winner

Bitwise Agronomy – Greenview

Listen to the INTERFACE podcast

Nominees

  • 42-24

IT Exporter of the Year

Sponsor: Tasmanian Government

Winner

ISW

Listen to the INTERFACE podcast

Nominees

  • Fortifyedge
  • Red Piranha

Best Diversity & Inclusion Initiative

Sponsor: atWork Australia

Winner

Blueline Laundry – Tasmania’s Most Talented Laundry

Listen to the INTERFACE podcast

Nominees

  • ACS & TasTAFE
  • MyState

Best Cyber Security Initiative

Sponsors: Michelle O’Byrne MP & Tasmania Innovation Node

Winner

AQ Advisory – Tasmanian Cyber Security Practice Start-Up

Nominees

  • Project Lab
  • Red Piranha

ICT Student of the Year

Sponsor: Rob Valentine MLC

Winner

Meredith Castles

Nominees

  • Jay Petrusma
  • Mahima Maharjan
  • Molly Steer

Best ICT Partnership

Sponsor: DXC Technology

Winner

TasNetworks & Intuit Technologies


Nominees

  • Fortifyedge
  • Huon Aquaculture & TasmaNet